Kryterium subiektywne zastąpiło kryterium obiektywne
ANALIZA
Świadectwarekompensacyjne
Kryterium subiektywne zastąpiło kryterium obiektywne
ROBERT JURGA
M AREK MICHALSKI
Ustawa z 6 marca 1997 r. o zrekompensowaniu okresowego niepodwyższania płac w sferze budżetowej oraz utraty niektórych wzrostów lub dodatków do emerytur i rent (Dz. U. nr 30, poz. 164 i zm. Dz. U. nr 107, poz. 691; dalej u. ś. r. ) to kolejny akt prawny regulujący szeroko pojmowany proces prywatyzacji gospodarki narodowej, przy czym kryterium obiektywne programu (wyrażające się w jego powszechności) zastąpiono kryterium subiektywnym, a dresującym przepisy ustawy do oznaczonego kręgu osób. W ten sposób miejsce elementu powszechnej partycypacji w prywatyzowanym majątku narodowym zajął pierwiastek odszkodowawczy.
U. ś. r. jest wyrazem uznania zasadności zobowiązań Skarbu Państwa zarówno z tytułu ubezpieczeń społecznych w zakresie systemu emerytalno-rentowego, jak i wypłaty wynagrodzeń dla sfery budżetowej. Jej geneza sięga zatem trzech orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego z lat 1992-- 1993, stwierdzających niezgodność z konstytucją przepisów niektórych ustaw związanych z uprawnieniami przysługującymi rencistom, emerytom oraz pracownikom państwowym sfery budżetowej.
Co wynika z porównania
Odpowiedzią na orzeczenia TK z 29...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta