Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzy pozycje

18 grudnia 1997 | Magazyn | MR
źródło: Nieznane

SKOJARZENIA

Trzy pozycje

RYS. ANDRZEJ JACYSZYN

Ciało ludzkie zna zasadniczo trzy pozycje: siedzącą, stojącą i leżącą. W świecie zwierząt, insektów jest podobnie. Z tym, że trudno odróżnić, kiedy np. mucha siada - lub nie siada - a kiedy stoi. To niesiadanie muchy jest zresztą czymś w rodzaju metafory: oznacza sytuację, która nie wymyka się spod kontroli.

Trzy pozycje odgrywają ogromną rolę w życiu ludzkości i są wskaźnikami pewnych ważnych podziałów: klasowych, zawodowych, towarzyskich, a nawet politycznych. Zmiana proporcji stania, siedzenia i leżenia świadczy też o ewolucji rodzaju ludzkiego.

Ponieważ ta ostatnia teza może wzbudzić pewne wątpliwości, wyjaśnię bliżej, o co chodzi. Otóż wydaje się, że postęp, przynajmniej w dziedzinie produkcji, zmierza do zwiększenia roli pozycji siedzącej. Znajduje to odbicie w kryteriach wartościowania pracy: już we wczesnym kapitalizmie zajęcia siedzące były wyżej cenione i awans polegał na przejściu od pozycji robola do najniższego nawet urzędniczka zajmującego krzesło. Pewien teoretyk, interesujący się armią, powiedział mi, że podobne procesy zachodzą w nowoczesnym wojsku: stale zwiększa się liczba funkcjonariuszy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1259

Spis treści
Zamów abonament