Zakres praw majątkowych uprawnionych
ANALIZA
Świadectwa rekompensacyjne dla emerytów i rencistów oraz pracowników budżetówki
Zakres praw majątkowych uprawnionych
ROBERT JURGA
M AREK MICHALSKI
Jest to trzeci i ostatni tekst analizujący ustawę z 6 marca 1997 r. o zrekompensowaniu okresowego niepodwyższania płac w sferze budżetowej oraz utraty niektórych wzrostów lubdodatków do emerytur i rent (dalej: u. ś. r. ). Wszystkie są całością.
Zgodnie z art. 9 u. ś. r. , świadectwo jest papierem wartościowym na okaziciela, o wartości nominalnej 1 zł (nowość w porównaniu ze świadectwem udziałowym, które nie posiada wartości nominalnej) emitowanym przez Skarb Państwa, za który działa minister Skarbu Państwa. Świadectwo rekompensacyjne jest papierem wartościowym o charakterze czasowym, dlatego też niewykorzystanie go w ciągu 10 lat od dnia emisji skutkuje jego definitywnym umorzeniem (art. 12 u. ś. r. ). Nie oznacza to wszakże, iż świadectwo rekompensacyjne nie użyte w celu zwolnienia się ze zobowiązań wobec Skarbu Państwa z tytułu nabycia określonych składników jego mienia bądź ze zobowiązań innego typu, tracą przypisane im funkcje gospodarcze. Należy bowiem pamiętać, iż jedną z podstawowych funkcji ekonomicznych świadectwa, poza quasipłatniczą, jest jego funkcja obiegowa. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta