Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niektóre spodziewane problemy negocjacji

29 grudnia 1997 | Raporty | JB DW

Niektóre spodziewane problemy negocjacji

Wielkość problemów, które Polska i Unia będą musiały rozwiązać podczas negocjacji członkowskich są na miarę wielkości Polski -- powiedział już kilkakrotnie Hans van den Broek, komisarz odpowiedzialny za stosunki zewnętrzne UE. Już dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że są i będą one nie tylko poważne, ale będzie ich wiele. Niektóre z nich można zidentyfikować już dzisiaj.

Po pierwsze: rolnictwo

Największym problem jest i pozostanie niewątpliwie niewydolność polskiego rolnictwa. Zatrudnionych jest tu 27 proc. zawodowo czynnych pracowników, którzy wytwarzają tylko 6, 6 proc. PKB. Rozdrobniona struktura gospodarstw zasadniczo utrudnia wypełnienie unijnych norm weterynaryjnych i fitosanitarnych. Przede wszystkim, objęcie polskiego rolnictwa w obecnym stanie Wspólną Polityką Rolną (CAP -- ponad 50 proc. wydatków UE) doprowadziłoby do rozsadzenie budżetu UE.

Stąd Unia chce, aby polski rząd zdefiniował politykę zmian strukturalnych na wsi, która zakładałaby m. in. wzrost wydajności gospodarstw (m. in. poprzez zwiększenie ich przeciętnej powierzchni) , a także modernizację przetwórstwa rolno-spożywczego. Polska będzie starała się owłączenie rolnictwa do CAP niezależnie od jego stanu w chwili przystąpienia do UE, uważając, że w przeciwnym wypadku polscy rolnicy nie będą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1267

Spis treści
Zamów abonament