Informacje
LISTY
Informacje
Zdrajcy są bezdomni
Dobrze się stało, że Paweł Reszka, przy współpracy Jacka Kalabińskiego ("Rzeczpospolita" z 9 stycznia 1998 r. ), w sposób obiektywny i rzeczowy przypomniał czytelnikom powikłane losy czterech osobistości, których dramatyczne decyzje wzbudziły tak wiele emocji isprzecznych opinii. Atakże przedstawił powolne, niekonsekwentne i pozbawione precyzji działanie machiny sprawiedliwości.
Decyzje Romualda Spasowskiego i Zdzisława Rurarza o wypowiedzeniu posłuszeństwa władzom PRL wynikały nie tylko z dramatyzmu stanu wojennego. Poprzedziła je daleko sięgająca ewolucja poglądów obu tych dyplomatów, postępująca od wielu lat.
Wraz z innymi pracownikami MSZ w latach 70. kilkakrotnie byłem wzywany do wiceministra Spasowskiego w różnych sprawach. Od czasu spotkania z grupą amerykańskich ekspertów politycznych (tzw. stypendystów Białego Domu) sądziłem, że wiceminister jest człowiekiem samodzielnie myślącym i kierującym się -- w takim zakresie, w jakim to było wówczas możliwe -- polską racją stanu.
W 1977 r. , omawiając projekt przemówienia przygotowany przez amb. Ryszarda Frąckiewicza i przeze mnie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta