Sankcja na drobną i średnią przestępczość
Grzywna w nowym kodeksie karnym
Sankcja na drobną i średnią przestępczość
JAROSŁAW MAJEWSKI
Grzywna jest jedną z pięciu odmiennych rodzajowo kar, jakie przewidziano w nowym kodeksie karnym, który zacznie obowiązywać 1 września 1998 r.
Nawet niezbyt wnikliwa analiza porównawcza odpowiednich regulacji kodeksu karnego z 1969 r. (dalej: k.k.) oraz z 1997 r. (dalej: n.k.k.) wyraźnie wskazuje, że rola represji majątkowej i jej charakter ulegają w naszym prawie karnym zasadniczym zmianom.
W katalogu kar n.k.k., w art. 32 (podawane w dalszej części numery artykułów bez określenia oznaczają artykuły n.k.k.) grzywna znalazła się na pierwszym miejscu, przed ograniczeniem wolności, pozbawieniem wolności (trwającym najkrócej miesiąc, a najdłużej 15 lat), 25 latami pozbawienia wolności oraz dożywotnim pozbawieniem wolności. Kary zestawiono więc wedle stopnia ich dolegliwości, począwszy od najłagodniejszej. Taka sama prawidłowość występuje w alternatywnie ujętych sankcjach złożonych, związanych z poszczególnymi typami czynów zabronionych: na początku zawsze kara rodzajowo najłagodniejsza, na końcu - najsurowsza. To odwrócenie tradycyjnego układu kar - "najsurowsza-najłagodniejsza" - nie jest przypadkowe. Jest wyrazem zmiany filozofii karania. Jej sedno w największym skrócie można ująć następująco: traktuj...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta