Jakie zmiany w kodeksie postępowania cywilnego
Przede wszystkim wśród procesualistów
Jakie zmiany w kodeksie postępowania cywilnego
zbędne dokonywanie tu zmian ustawowych. Mogłoby to prowadzić do znacznego przedłużenia postępowania, a przy prawidłowym stosowaniu obecnych uregulowań wyjątkowe sytuacje mogą znaleźć odpowiednie rozwiązanie (ewentualne przywrócenie terminu omówione w postanowieniu SN z 21 kwietnia 1997 r. , II CZ 38/ 97 -- tamże, poz. 152) .
Art. 393
5
. Odpowiednio do uwag zgłoszonych już (za W. Broniewiczem) przy art. 370, konieczna jest nowa redakcja także tego przepisu. Zawarty w nim błąd został przepisany zart. 429 § 1 kpc 39.
Art. 393
7
. To jest niewątpliwie materia uos i jestem za usunięciem tego przepisu z kpc. Przy dosłownym stosowaniu tego późniejszego w stosunku do ustawy przepisu nie mogłyby działać inne niż takie składy SN. Ponadto skład trzech sędziów (i to nawet zawodowych) wynika z odpowiedniego zastosowania art. 367 § 3 przy wykorzystaniu odesłania z art. 393
19
. Określenie "rozpoznaje sprawy" jest generalnie za szerokie także dlatego, że przy obecnym niskim poziomie kasacji często do tego dojść nie może!
Jeśli uregulowanie to miałoby -- mimo to -- zostać, to trzeba je ograniczyć:
W sprawach,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta