Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pieniądze pod kontrolą

19 stycznia 1994 | Gazeta | AM PA PR

Zainteresowani zaprzeczają zarzutom Millera

Pieniądze pod kontrolą

Leszek Miller domaga się sprawdzenia, czy "Solidarność" i inne organizacje związane z tym ruchem pobierały pieniądze z zagranicy zgodnie z prawem. Wszyscy obciążeni stanowczo zaprzeczają zarzutom, Komisja Krajowa "S" powołała specjalny zespół prawników do zbadania sprawy. Legalność operacji finansowych sprawdzi także prokuratura.

Zarzuty Millera

Miller zarzucił w swoim wystąpieniu sejmowym w maju 1993 roku, że "Solidarność" i inne organizacje polityczne otrzymały w latach 1988 -- 1992 pieniądze z amerykańskiego Narodowego Funduszu na Rzecz Demokracji, w sumie 10 780 144 dolary. "S" miała otrzymać blisko 3, 5 miliona dolarów, komitety obywatelskie 700 tysięcy, "S" RI 45 tysięcy, Fundacja na Rzecz Rozwoju Demokracji Lokalnej kierowana przez Jerzego Regulskiego 275 tysięcy i NZS 43 tysiące. Resztę pieniędzy dostały różne inne organizacje lub przeznaczono je na programy i seminaria. Pieniądze miały dostać, jak wynika z przedłożonego przez Millera programu amerykańskiego Funduszu, m. in. Fundacja Batorego, Zeszyty Literackie, Fóndacja Gospodarcza "Solidarności", Fundacja Solidarności Polsko- Czechosłowackiej.

-- W opinii publicznej upowszechnia się pogląd, że pieniądze te napłynęły przy naruszeniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 173

Spis treści
Zamów abonament