Nowa szkoła w starych (lub nowych) murach
OŚWIATA
Gimnazjum w gminie
Nowa szkoła w starych (lub nowych) murach
ANNA PACIOREK
Powstanie około 3, 5 tysiąca gimnazjów. Prawie każda gmina będzie prowadzić co najmniej jedną taką szkołę -- przewidują autorzy edukacyjnej reformy. Prowadzenie gimnazjów, podobnie jak dotąd podstawówek, będzie obowiązkiem gminy. Do 3-letnich gimnazjów trafią absolwenci 6-letnich szkół podstawowych.
Resortowi edukacji bardzo zależy, by gimnazja były odrębnymi szkołami. Tymczasem z niektórych gmin padają propozycje, by te szkoły łączyć z podstawówkami, gdyż takie rozwiązanie wydaje się, zwłaszcza małym wiejskim gminom, najbardziej racjonalne. MEN oponuje -- jeśli już łączyć, to lepiej gimnazja z 3-letnimi liceami.
W gminach zrobiono pierwsze przymiarki do lokalizacji gimnazjów, ale samorządowcy nie chcą podejmować decyzji przed październikowymi wyborami. Zwłaszcza że zmiany w sieci szkolnej mogą być niepopularne wśród niektórych wyborców -- przecież część podstawówek przestanie istnieć, a droga dzieci do szkoły wydłuży się. I nie zawsze wyborców przekona argument, że jakość edukacji w większej, lepiej wyposażanej i z wykwalifikowaną kadrą, choć oddalonej szkole jest ważniejsza.
-- Gminy wiedzą, że trzeba racjonalizować sieć szkolną, bo kształcenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta