Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

09 czerwca 1998 | Publicystyka, Opinie | ZS

LISTY

Informacje

Zapomina się o wodzie

Nie mamy wpływu na wielkość opadów, przynajmniej w skali lokalnej, natomiast mamy na zabezpieczenie się przed skutkami dużych opadów. Najskuteczniejszym sposobem jest budowa zbiorników wodnych. Wały spełniają rolę pomocniczą. Tymczasem w Polsce południowowschodniej zatrzymujemy około 10 proc. dopływającej wody. Powinniśmy zatrzymywać co najmniej dwukrotnie więcej. Nie mamy tutaj ani jednego zbiornika suchego, który zatrzymywałby wodę powodziową na jedną czy dwie doby, odprowadzając stopniowo wodę do górnego odbiornika, na przykład do Wisłoka czy Sanu. Czy nie mamy takich miejsc na ich lokalizację? Oczywiście są. Najczęściej są to tereny leżące w pobliżu rzek, które są i tak bardzo często zalewane. Fachowcypotrafią wskazać kilka miejsc, czy to przed Krosnem, Rzeszowem, czy Przemyślem. Proszę zainteresować się, jak to zrobiono z budową zbiornika suchego na rzece Kamiennej pod Jelenią Górą. Mimo olbrzymich opadów w ubiegłym roku Jelenia Góra ocalała.

Również mała retencja może przyczynić się do złagodzenia skutków powodzi. Oczywiście w każdym, nawet małym, zbiorniku,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1408

Spis treści
Zamów abonament