Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

09 czerwca 1998 | Kraj | KG

Informacje

KAZIMIERZ

GROBLEWSKI

Gdy w 1996 roku powstawał Komitet Integracji Europejskiej, protestowali niektórzy politycy UW. Ostatnie zamieszanie po utracie przez Polskę 34 mln ecu z funduszy PHARE ponownie wywołało wątpliwości co do sensu utrzymywania tego urzędu.

Komitet Integracji Europejskiej nie był tworzony od zera; w praktyce była to reorganizacja czegoś, co już istniało. Przed powstaniem komitetu tematyką negocjacji z Unią Europejską zajmował się pełnomocnik rządu do spraw integracji europejskiej oraz pomocy zagranicznej. Od początku, w 1991 roku, pełnomocnikiem był Jacek Saryusz-Wolski.

Komitet powstał na mocy ustawy z 8 sierpnia 1996 roku -- jednej z cyklu ustaw reformujących centrum administracyjne rządu.

Zlikwidowane zostały wtedy m. in. ministerstwa Przemysłu, Przekształceń Własnościowych, Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, URM, CUP, a powstały m. in. ministerstwa Gospodarki i Skarbu Państwa, Kancelaria Premiera, Rządowe Centrum Studiów Strategicznych.

KIE formalnie zaczął pracę po 16 października, równocześnie ze zlikwidowaniem urzędu pełnomocnika. Pierwszy raz, z marszu, komitet spotkał się 12 listopada 1996 r. , korzystając z posiedzenia rządu; drugi raz zebrał się, osobno, 22 listopada.

Pierwszą osobą na czele KIE była Danuta Hübner. Posłowie znali ją dobrze,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1408

Spis treści
Zamów abonament