Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Aaktualny wykaz gwarantów uprawnionych do udzielania gwarancji składanych jako zabezpieczenie pokrycia kwot wynikających z długów celnych - obwieszczenie Ministra Finansów z 29 maja

09 czerwca 1998 | Obwieszczenia | MF

CŁO

Zabezpieczenie pokrycia długów

Aktualny wykaz gwarantów

  • Banki
  • Zakłady ubezpieczeń Kodeks celny przewiduje trzy rodzaje zabezpieczeń należności celnych: gwarancja; dokumenty gwarancyjne przewidziane w umowach międzynarodowych; depozyt w gotówce.

    Za równe z depozytem w gotówce uważa się złożenie czeku potwierdzonego przez krajowy bank jego wystawcy albo innego dokumentu mającego wartość płatniczą (przeważnie są to papiery wartościowe). Głównym zobowiązanym do zapłaty długu jest podmiot dokonujący obrotu towarowego z zagranicą. Przy większych transakcjach podmioty korzystają jednak z pomocy instytucji finansowych. Zgodnie z art. 201 kodeksu polega ona na zobowiązaniu się gwaranta na piśmie do zapłacenia solidarnie z dłużnikiem kwoty wynikającej z długu celnego. Dotyczy to należności już wymagalnych. Ich zapłata musi być dokonana bezwarunkowo i nieodwołalnie, na każde wezwanie organu celnego. Wykaz gwarantów ustala minister finansów w porozumieniu z prezesem Narodowego Banku Polskiego oraz prezesem Państwowego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń. Gwarantami są banki oraz towarzystwa ubezpieczeniowe.

    Podmiot dokonujący obrotu z zagranicą może wybrać formę zabezpieczenia, byleby była ona przewidziana przez prawo. Po wygaśnięciu długu celnego zabezpieczenie jest zwracane, ale bez odsetek. Jeżeli dług wygasł

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1408

Spis treści
Zamów abonament