Biskupi III Rzeczypospolitej
KOŚCIOŁ
Światli i wykształceni, wywodzą się zazwyczaj z rodzin chłopskich i robotniczych
Biskupi III Rzeczypospolitej
Pochodzenie chłopsko-robotnicze, dyplom doktora teologii lub filozofii, staże lub studia na zachodnich uczelniach katolickich, głównie w Rzymie, doświadczenie w pracy duszpasterskiej i w seminariach duchownych, sporo napisanych artykułów, prac naukowych i książek -- to najbardziej typowe cechy biskupów III Rzeczypospolitej.
Za kilkanaście dni na rynku księgarskim pojawi się -- nakładem Towarzystwa Autorów i Wydawców "Universitas" -- leksykon "Biskupi III Rzeczpospolitej". Jest to pierwsza taka publikacja, obszernie prezentująca sylwetki i zdjęcia wszystkich polskich biskupów Kościoła katolickiego, którzy w dniu 4 czerwca 1989 roku należeli do Episkopatu Polski oraz tych, którzy zostali powołani po tej dacie. Krzysztof Rafał Prokop -- autor leksykonu -- dokładnie kreśli drogę życiową i kolejne szczeble kariery 137 dostojników kościelnych, przypomina ich publikacje, prezentuje wybrane przez nich herby oraz dewizy (zawołania) biskupie, wskazuje też źródła, z których czerpał informacje do biogramów. I naczej niż w popularnych wydawnictwach biograficznych nie ma w książce Krzysztofa Rafała Prokopa informacji bardziej osobistych, o ulubionych lekturach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta