Kto się boi sądokracji
Miejsce dla Trybunału Konstytucyjnego
Kto się boi sądokracji
Na najbliższym posiedzeniu Sejmu prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Zoll przedstawi informację o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału w 1992 r. Nastąpi to tym razem z kilkumiesięcznym opóźnieniem spowodowanym rozwiązaniem w ubiegłym roku Sejmu i przerwą międzykadencyjną.
W doręczonym już posłom dokumencie można przeczytać, że w 1992 r. Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył 39 spraw, z których 19 zakończyło się orzeczeniem o zgodności lub niezgodności przepisów prawa z Konstytucją lub ustawami. Trybunał podjął 9 uchwał w sprawie ustalenia powszechnie obowiązującej wykładni ustaw oraz 2 postanowienia o niespójności bądź lukach w obowiązującym systemie prawa.
Wnioski ciągle takie same
Wnioski wynikające z orzecznictwa Trybunału w 1992 r. są podobne jak w latach poprzednich. Nowe ustawy w dalszym ciągu obarczone są licznymi wadami. Najistotniejsze z nich to niewłaściwe formułowanie upoważnień ustawowych, błędy w technice legislacyjnej (np. bezpośrednie zastosowanie ustawy bez odpowiedniego vacatio legis) , przekraczanie granic upoważnienia ustawowego, regulowanie w aktach wykonawczych problemów, które zgodnie z Konstytucją powinny być unormowane w ustawach, zwłaszcza w materii praw, wolności i obowiązków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta