Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Problemy w spadku po Związku Radzieckim

17 lutego 1994 | Świat | JH

Problemy w spadku po Związku Radzieckim

Rozmowa z Ionem Botnaru, ministrem spraw zagranicznych Mołdawii

Kiedy rozpadał się Związek Radziecki, władze Mołdawii krytykowały ideę Wspólnoty Niepodległych Państw. W zeszłym roku Mołdawia jednak wstąpiła do WNP. Skąd ta zmiana?

Nasze związki z WNP są specyficzne. De facto jesteśmy członkiem unii ekonomicznej WNP, ale de iure nie, bo nie ratyfikowaliśmy odpowiednich dokumentów. Uważam, że z gospodarczego punktu widzenia Mołdawia powinna być w unii ekonomicznej WNP, bo takie są realia, od których nie uciekniemy. Nasze stosunki gospodarcze z Zachodem pozostawiają jeszcze wiele do życzenia, a do czasu aż się to zmieni, też trzeba żyć. W ogóle stosunki gospodarcze nowego państwa powinny być wielostronne.

Czy Mołdawia jest zainteresowana Wspólnotą Niepodległych Państw tylko od strony gospodarczej?

Nie uczestniczymy w wojskowo-politycznych strukturach WNP. Dotychczas nie podpisaliśmy żadnych umów związanych np. z bezpieczeństwem. Ważne jest, jaką formę przyjmie WNP w przyszłości. Praktyka pokazuje, że tym krajom, które były tradycyjnie razem, może być lżej, jeżeli będą działać wspólnie. W te struktury współpracy trzeba jednak wchodzić tylko dopóty, dopóki nie zagraża to suwerenności państwa.

Czy nie czujecie zagrożenia ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 191

Spis treści

Sport

Zamów abonament