Hamulce dla mediów
Wolność słowa
Hamulce dla mediów
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło w lipcu 1993 r. rezolucję o etyce w dziennikarstwie (1003) . Problem poruszony w tym dokumencie stał się następnie przedmiotem debaty w Komitecie Ministrów Rady Europy, głównym organie politycznym tej organizacji. Rzecz wywołała dyskusję i krytykę niektórych międzynarodowych zrzeszeń wydawców prasowych.
Dziennikarskie zasady etyczne opracowano w przekonaniu, że będą stosowane w krajach Rady Europy i tych, które ubiegają się o członkostwo.
Rezolucja stwierdza, że niezależnie od praw i obowiązków zapisanych w odpowiednich przepisach prawa media są moralnie odpowiedzialne wobec obywateli i społeczeństwa. Informacja i komunikowanie się odgrywa bowiem ważną rolę w kształtowaniu postaw obywateli, rozwoju społecznego oraz życia wedle zasad demokratycznych. Zawód dziennikarza łączy się z prawami i obowiązkami, swobodami i odpowiedzialnością zarazem.
Pogłoski nie mogą być mieszane z wiadomościami
Podstawą wszelkich rozważań etycznych dotyczących dziennikarstwa jest jasne określenie różnicy między wiadomościami i opiniami, tak by niemożliwe było ich pomieszanie. Wiadomości dotyczą faktów i danych. Ale w mediach wydawcy i dziennikarze przedstawiają też swoje przekonania i sądy wartościujące. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta