Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy można zająć rachunek kredytowy

17 lutego 1994 | Prawo | AJ

Czy można zająć rachunek kredytowy

"Rzeczpospolita" 28 grudnia 1993 r. opublikowała artykuł Gustawa Romanowskiego "Jak zająć cudze pieniądze", w którym autor rozważa niebezpieczną dla banków możliwość kierowania egzekucji do rachunków kredytowych. W tekście sformułowano tezę, iż egzekucja z tych rachunków jest formalnie możliwa, i zgłoszono postulat pilnej zmiany obowiązujących przepisów, by rachunki kredytowe były chronione w interesie banków.

Z owymi wnioskami trudno się zgodzić. Z uwagi na doniosłość problemu dla praktyki bankowej uzasadnione jest przedstawienie odmiennego punktu widzenia.

Na wstępie trzeba zasygnalizować niejednoznaczność takich pojęć jak "rachunek" czy "rachunek bankowy". Kodeks postępowania cywilnego, regulując egzekucję z rachunków bankowych, nie podaje ich definicji. Należy stąd wnosić, że zastosowanie mają tu pojęcia ustalone w prawie cywilnym materialnym. A więc miarodajne powinno być ujęcie zawarte w tytule XX kodeksu cywilnego (art. 725--733 k. c. ), poświęconym umowie rachunku bankowego.

Zgodnie z art. 725 k. c. rachunek bankowy tworzy się w wyniku umowy rachunku bankowego, którą bank zobowiązuje się wobec posiadacza rachunku do przechowywania jego środków pieniężnych oraz do przeprowadzania na jego zlecenie rozliczeń.

W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 191

Spis treści

Sport

Zamów abonament