Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Solidarność prywatnej Europy

14 lipca 1998 | Ekonomia | JB

UNIA EUROPEJSKA

Państwo pozbyło się ponad 400 mld USD aktywów

Solidarność prywatnej Europy

Nie spotykana skala przeprowadzonej w ostatnich 10 latach prywatyzacji stała się, obok powołania euro, głównym motorem coraz większej integracji i solidarności krajów Unii Europejskiej. Niemcom, którzy przejęli we Francji niezliczoną liczbę przedsiębiorstw, zależy w takim samym stopniu na pomyślnym rozwoju Francji w jakim samym Francuzom. Tak samo jednak odnoszą się Francuzi do Niemiec, Brytyjczycy do Hiszpanów, Holendrzy do Włochów. Wtym kręgu od niedawna znalazły się Polska i Węgry: "Prywatyzacja, jakiej dokonujecie, nie różni się już niczym od tej, jaką przeprowadzają kraje UE" -- chwali oba kraje szef Departamentu Prywatyzacji OECD, Stilpon Nestor.

W szystko zaczęło się od Margaret Thatcher. Na początku lat 80. zdefiniowała ona na nowo rolę państwa, wktórej nie było już miejsca na produkcję idystrybucję towarów iusług: mają się tym zająć przedsiębiorstwa prywatne. Uważała, że tylko wten sposób Wielka Brytania może przełamać kryzys wywołany podrożeniem ropy, ibędzie wstanie konkurować ze Stanami Zjednoczonymi i Azją Południowo-Wschodnią. W ciągu następnych kilkunastu lat w Wielkiej Brytanii powołano wiele niezależnych instytucji zajmujących się regulacją rynku usług telekomunikacyjnych,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1438

Spis treści
Zamów abonament