Solidarność prywatnej Europy
UNIA EUROPEJSKA
Państwo pozbyło się ponad 400 mld USD aktywów
Solidarność prywatnej Europy
Nie spotykana skala przeprowadzonej w ostatnich 10 latach prywatyzacji stała się, obok powołania euro, głównym motorem coraz większej integracji i solidarności krajów Unii Europejskiej. Niemcom, którzy przejęli we Francji niezliczoną liczbę przedsiębiorstw, zależy w takim samym stopniu na pomyślnym rozwoju Francji w jakim samym Francuzom. Tak samo jednak odnoszą się Francuzi do Niemiec, Brytyjczycy do Hiszpanów, Holendrzy do Włochów. Wtym kręgu od niedawna znalazły się Polska i Węgry: "Prywatyzacja, jakiej dokonujecie, nie różni się już niczym od tej, jaką przeprowadzają kraje UE" -- chwali oba kraje szef Departamentu Prywatyzacji OECD, Stilpon Nestor.
W szystko zaczęło się od Margaret Thatcher. Na początku lat 80. zdefiniowała ona na nowo rolę państwa, wktórej nie było już miejsca na produkcję idystrybucję towarów iusług: mają się tym zająć przedsiębiorstwa prywatne. Uważała, że tylko wten sposób Wielka Brytania może przełamać kryzys wywołany podrożeniem ropy, ibędzie wstanie konkurować ze Stanami Zjednoczonymi i Azją Południowo-Wschodnią. W ciągu następnych kilkunastu lat w Wielkiej Brytanii powołano wiele niezależnych instytucji zajmujących się regulacją rynku usług telekomunikacyjnych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta