Strach przed ujemnym bilansem
Dlaczego kraj, który najbardziejzyskał na otwarciu granic w Europie Środkowej, boi sięrozszerzenia Unii Europejskiej
Strach przed ujemnym bilansem
KLAUS BACHMANN
Dawniej wszystko było dobrze: Polacy mogli jechać do Wiednia bez wiz, mimo że reżim wizowy dla nich obowiązywał wniemal całej Europie; austriackie instytuty kultury w Polsce były oknem na Zachód; austriaccy socjaliści angażowali się jako lodołamacze polskich komunistów, a austriaccy chadecy -- jak wicekanclerz Erhard Buzek -- jako łącznicy dla demokratycznej opozycji. Austriacy zdawali się widzieć różne odcienie Europy Środkowej, tam gdzie inni spostrzegali jedynie "blok wschodni". Austria była politycznie aktywna w Europie Środkowej. Dziś natomiast wielu się wydaje, że Austria odwróciła się plecami do Europy Środkowej, dla której zawsze chciała być pomostem. Politycy z Wiednia rzadko gościli w Polsce po 1989 roku, aczęść swoich instytucji, jak np. placówki austriackiego Instytutu Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej, zlikwidowali.
Austria wstąpiła do Unii Europejskiej z poparciem 2/ 3 głosujących w referendum, potem jednak nastroje się odwróciły. Dziś opinia publiczna jest bardzo sceptyczna wobec przyjęcia nowych członków do organizacji, aszczególnie wobec kandydatury Polski. Czołowi politycy austriaccy chcieliby odsunąć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta