Zawieranie małżeństw
Kodeksrodzinny iopiekuńczy
Zawieranie małżeństw
Uchwalona w piątek późnym wieczorem nowela kodeksu rodzinnego iopiekuńczego dostosowała polskie prawo do konkordatu. Z tego samego powodu wprowadzono kilka zmian do ustawy o aktach stanu cywilnego. Jednocześnie posłowie zdecydowali się wprowadzić kilka innych poprawek, których potrzeba wynikła z dotychczasowej praktyki stosowania tych przepisów.
W myśl tej noweli małżeństwo cywilne (tzn. wywołujące skutki w sferze świeckiej) zostaje zawarte nie tylko w urzędzie stanu cywilnego (USC) , lecz także przed duchownym. Dochodzi do tego, gdy mężczyzna ikobieta zawierający związek małżeński podlegający prawu wewnętrznemu kościoła albo innego związku wyznaniowego w obecności tego duchownego oświadczą wolę jednoczesnego zawarcia małżeństwa podlegającego prawu polskiemu, apotem kierownik USC sporządzi akt małżeństwa. Takie małżeństwo jest zawarte w chwili złożenia oświadczenia woli w obecności duchownego. Obecnie możliwość taka nie będzie jednak dostępna dla wiernych wszystkich wyznań. Powyższy przepis stosuje się bowiem tylko wtedy, gdy umowa międzynarodowa albo ustawa regulująca stosunki między państwem akościołem lub innym związkiem wyznaniowym to przewiduje.
Nowela uregulowała także formalności, jakich trzeba dopełnić, aby małżeństwo wyznaniowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta