Dziś łączy więcej, niż niegdyś dzieliło
Spotkanie żołnierzy i prezydentów w Kłajpedzie
Dziś łączy więcej, niż niegdyś dzieliło
/teksty/wydanie_980727/publicystyka_a_3-1.F.gif">
To były w gruncie rzeczy manewry lądowe, ale marynarka wojenna wykorzystała okazję ćwiczeń z siłami międzynarodowymi
MARIA WĄGROWSKA
z Kłajpedy
13 lipca 1998 roku państwo o nazwie Westland dotknęło trzęsienie ziemi z epicentrum w pobliżu Kłajpedy. Tamtejszy port, tory kolejowe i mosty uległy zniszczeniu. Zabrakło prądu i wody. Lekarze w Kłajpedzie nie byli w stanie pomóc wszystkim rannym. Zapasy żywności i lekarstw mogły się wyczerpać w ciągu trzech dni. Rywalizujące ze sobą bandy przestępców, rabując dobytek, potęgowały chaos. Skokowo wzrastała inflacja. Zaopatrzeniem zaczął rządzić czarny rynek.
Trzeba zapewnić minimum bezpieczeństwa ludziom, niektórych ewakuować z ich domów. Władze Westlandu wystąpili o wsparcie z zagranicy. Na prośbę władz Westlandu szybko zareagowała ONZ. Przygotowania trwały kilka dni. Już 21 lipca z pomocą humanitarną przybyły do Klajpedy międzynarodowe siły wojskowe: lądowe, morskie, powietrzne. Dostarczyły żywność, lekarstwa. Pomogły przywrócić zaopatrzenie w wodę. Ludziom dały poczucie bezpieczeństwa. Zadeklarowały, że jeśli będzie taka potrzeba, pomogą w oczyszczeniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta