Reform nie da się odkładać w nieskończoność
ROSJA: Fundamentalna nierównowaga w systemie finansów publicznych Rosji odzwierciedla zbyt wolny przebieg wielu ważnych zmian systemowych
Reform nie da się odkładać w nieskończoność
MAREK DĄBROWSKIGdy piszę ten artykuł (24 sierpnia 1998 r. ), trudno przewidzieć, co stanie się wgospodarce i polityce rosyjskiej w następnych tygodniach i miesiącach. Łatwo jednak wskazać na przyczynę załamania się rubla: jest nią głęboki kryzys fiskalny, którego nie umiano przezwyciężyć od szeregu lat. Według szacunków "Russian Economic Trends" deficyt budżetu federalnego wyniósł w 1995 roku 5, 4 proc. PKB, w 1996 -- 7, 9 proc. PKB, a 1997 -- 7 proc. PKB. Liczby te uwzględniają rachunek kasowy, bez przychodów z prywatyzacji, traktowanych jako źródło finansowania deficytu. Nie jest to jednak pełny obraz sytuacji.
Po pierwsze, deficyt, ito rosnący zroku na rok, występuje również na szczeblu podmiotów federacji (czyli republik, krajów iobwodów) oraz na szczeblu lokalnym. W edług cytowanego wyżej źródła wyniósł w kolejnych latach odpowiednio 0, 5 proc. PKB (1995 r. ), 1 proc. PKB (1996) oraz 1, 4 proc. PKB. Dodatkowo występuje deficyt funduszy pozabudżetowych, przede wszystkim Funduszu Emerytalnego.
Po drugie, jednostki iinstytucje budżetowe zalegają z w ypłatą w ynagrodzeń, emerytur...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta