Bankrut na dotacjach
Analiza kosztów TVP pokazuje, że oszczędności należy szukać przede wszystkim w zmniejszeniu zatrudnienia
Bankrut na dotacjach
Ani publiczna, ani komercyjna
TOMASZ ŚWIDEREK
Gdyby nie abonament, który powinni płacić wszyscy właściciele telewizorów, to Telewizja Polska SA od lat miałaby głębokie straty i dziś byłaby bankrutem. Czytając dane finansowe TVP SA można odnieść wrażenie, że abonamentowy bezpiecznik sprawia, iż przy planowaniu wydatków mało kto liczył się z tym, że koszty telewizji rosły ostatnio szybciej niż przychody ze sprzedaży.
Telewizja Polska jest olbrzymią machiną, która w ub.r. zatrudniała średnio 6570 pracowników. Według dostępnych nam informacji, TVP SA w 1997 roku wyemitowała niemal 101 tys. godzin programu (rok wcześniej - 96,5 tys. godzin), w tym na dwa programy ogólnopolskie przypadało ponad 13,5 tys. godzin (13,7 tys. godzin), a na satelitarną TV Polonię prawie 8,7 tys. godzin (7,3 tys. godzin). Resztę TVP wyemitowała w swych oddziałach terenowych.
Nie należy ulegać magii tych liczb - w przypadku programów regionalnych sporą część stanowiły programy emitowane we wspólnym paśmie (tzw. sieć) lub retransmisje programów TV Polonia.
Wyliczyliśmy, że 1995 r. godzina wyemitowanego programu kosztowała 7,9 tys. zł, w 1996...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta