Fuzja spółek przez wymianę akcji
TRYBUNAŁ W LUKSEMBURGU
Przepisy krajowe awspólnotowe
Fuzja spółek przez wymianę akcji
CEZARY MIK
Wydawałoby się, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) nie może się wypowiadać, gdy w grę wchodzą sytuacje czysto krajowe igdy prawo krajowe wyraźnie nie odsyła dowspólnotowego. Okazuje się jednak, że tak nie jest.
Pani A. Leur-Bloem wystąpiła do inspektora ds. podatków od spółek o wyłączenie spod opodatkowania czynności, która, jej zdaniem, podlega ustawie opodatku dochodowym z 1964 r. Leur-Bloem była jedynym akcjonariuszem idyrektorem dwóch spółek prawa prywatnego w Holandii. Planowała nabycie udziałów w spółce holdingowej, przy czym płatność miałaby nastąpić przez wymianę akcji w dwóch pierwszych spółkach (fuzja przez wymianę akcji) . Po transakcji zainteresowana stałaby się zatem pośrednio jedynym akcjonariuszem w dwóch pozostałych spółkach.
W edług prawa holenderskiego do fuzji spółek dochodzi przez nabycie przez spółkę mającą siedzibę w Holandii lub w innym państwie członkowskim W E akcji innej spółki mającej siedzibę w Holandii lub w innym państwie członkowskim, ze skutkiem uzyskania więcej niż połowy głosów. Połączenie musi doprowadzić do utworzenia stałej ijednolitej jednostki zpunktu widzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta