Bardzo duża nowelizacja
WYKROCZENIA
Nowe przepisy od 1 września
Bardzo duża nowelizacja
Znowelizowane 28 sierpnia tego roku kodeksy: wykroczeń oraz postępowania wsprawach owykroczenia, weszły wżycie 1 września, ponieważ są opublikowane w Dz. U. nr 113 z 31 sierpnia, pod poz. 717.
Odpowiedzialności za wykroczenie podlega tylko ten, kto dopuszcza się czynu społecznie szkodliwego, zabronionego przez ustawę obowiązującą wczasie jego popełnienia pod groźbą aresztu, ograniczenia wolności oraz grzywny do 5 tys. zł lub nagany. Nie popełnia wykroczenia sprawca czynu zabronionego, jeżeli nie można mu przypisać winy wczasie czynu.
W ykroczenie można popełnić umyślnie lub nieumyślnie, chyba że ustawa przewiduje odpowiedzialność tylko za wykroczenie umyślne. Umyślność oznacza, że sprawca ma zamiar popełnienia czynu zabronionego, tzn. że albo chce go popełnić, albo przewiduje taką możliwość igodzi się na to. Nieumyślność zaś -- że sprawca nie mając zamiaru go popełnić, dopuszcza się go, gdyż nie zachował ostrożności wymaganej wkonkretnej okoliczności.
Jeżeli czyn w yczerpuje znamiona dwóch lub więcej wykroczeń, stosuje się przepis, który przewiduje karę najsurowszą. Rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzie, aby na podstawie innych naruszonych przepisów orzec jeszcze środki karne. Z kolei jeżeli czyn będący wykroczeniem jest także przestępstwem, a wymierzono...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta