Kuglarze statystyk przestępczości
Nowa faza dyskusji
Kuglarze statystyk przestępczości
KRYSTYNA DASZKIEWICZ
Dyskusja o nowym kodeksie karnym weszła wnową fazę. Źle się jednak dzieje, że dotychczasową zamyka się dalekim od prawdy twierdzeniem, że ona tylko skumulowała "wiele nieporozumień idezinformacji, które warto wyjaśnić, choćby po to, by nie można było nimi ponownie manipulować". No i pod osłoną takiej deklaracji dokonuje się następnych, a ich podstawą stają się przede wszystkim statystyki przestępczości.
Do rażących manipulacji, sięgających granic nadużycia, należy rozpowszechnianie informacji (także w środkach masowego przekazu) o pozytywnych statystycznych w skaźnikach polskiej przestępczości w porównaniu zinnymi krajami, bez uwzględnienia wskaźnika wykrywalności przestępstw.
Jeżeli w statystyce jednego kraju wskazuje się na 1000 przestępstw popełnionych w konkretnym okresie, astatystyka drugiego podaje, że w tym samym czasie popełniono tylko 900, to niewątpliwie przestępczość jest tam pozorniemniejsza. Rzeczywisty obraz jest zgoła inny, jeżeli w tym pierwszym nie wykryto tylko 10 proc. przestępstw, awtym drugim 50 proc.
Fatalne wskaźniki wykrywalności
A jak wygląda w Polsce wykrywalność przestępstw? Według oficjalnych danych zawartych w informacji rządu ostanie bezpieczeństwa publicznego wykrywalność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta