Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ludzie - skowronki i sowy

11 września 1998 | Nauka i Technika | KF

NATURA

Ranne wstawanie może być dla niektórych szkodliwe

Ludzie - skowronki i sowy

-- Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje -- to stare porzekadło można już odłożyć do lamusa. Podobnie pytanie: Ile powinniśmy spać. Naukowcy z Brytyjskiego Towarzystwa ds. Snu, uważają, że równie dobrze moglibyśmy się zastanawiać -- jak szybko powinniśmy oddychać. Sen jest ważny. To czas porządkowania mózgu -- twierdzą lekarze naturaliści.

Nauka jednak wciąż nie wypowiedziała się jednoznacznie na temat długości niezbędnego dla człowieka snu ani też, czy lepiej rano wstać, a wcześniej iść spać. Jeszcze do niedawna sądzono, że najzdrowszy sen jest przed północą. Izgodnie zodwiecznym rytmem natury najsłuszniej byłoby kłaść się spać ze zmrokiem, awstawać obrzasku.

Napoleon zalecał 6 godzin snu dla mężczyzn, 7 dla kobiet, a 8 dla. .. półgłówków. Preferował wczesne ranne wstawanie. W świecie zwierzęcym sen zależy od intensywności przemiany materii. Słonie, mające powolną przemianę materii, śpią tylko 3, 5 godzin, zaś nietoperze aż 15. Nie ma jednak dowodów, że ludzie pracujący intensywnie potrzebują więcej snu od innych.

Literatura medyczna podaje, że blisko 15 proc. dorosłych, by zasnąć, przyjmuje środki uspokajające. Połowa w pewnych okresach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1489

Spis treści
Zamów abonament