Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Służba zdrowia bez znieczulenia

11 września 1998 | Nauka i Technika | ZW

MEDYCYNA

Pozostawienie chorego cierpieniu jest niedopuszczalne

Służba zdrowia bez znieczulenia

SLUZBA ZDROWIA BEZ ZNIECZULENIAWwielu krajach ból przestał być traktowany jako dolegliwość, z którą trzeba się pogodzić. WUSA lekarz może zostać pozwany do sądy za to, że nie starał się wjakikolwiek sposób uśmierzyć cierpienia chorego. Nadszedł czas, by także w Polsce najczęstszy powód konsultacji lekarskiej, jakim jest ból, przestał być lekceważony itraktowany jako zło konieczne.

Co najmniej 60--65 proc. wezwań lekarzy do domu związanych jest zdolegliwościami, zktórymi pacjent nie może sobie poradzić. Chorzy cierpią nawet wszpitalach, gdzie wydawałoby się, że pomoc jest na wyciągnięcie ręki. Tak jest często wpolskich placówkach służby zdrowia, gdzie -- przykro przyznać -- dolegliwości chorych są powszechnie ignorowane. Środki znieczulające zbyt rzadko podaje się zarówno podczas zwykłych badań diagnostycznych iprostych zabiegów, jak ipo skomplikowanych operacjach. Nie zawsze próbuje się uśmierzać cierpienia w ywołane ciężkimi chorobami, szczególnie nowotworami.

Ignorancja lub znieczulica

Niestety, nie bez winy są też sami pacjenci. Niepotrzebnie godzą się na cierpienia, co jeszcze bardziej pogarsza ich sytuację. Lekarze często nie wiedzą lub boją się zaordynować...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1489

Spis treści
Zamów abonament