Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Paragrafu drugiego -- ciąg dalszy

14 września 1998 | Gazeta | AR

DYSKUSJA

Wolność wypowiedzi

Paragrafu drugiego -- ciąg dalszy

ANDRZEJ REDELBACH

Adam Zieliński, rzecznik praw obywatelskich, w artykule opublikowanym w"Rzeczpospolitej" (z 31 sierpnia 1998 r. ) przedstawił wątpliwości związane z § 2 art. 31 konstytucji. Przepis ten przewiduje możliwość wprowadzenia ograniczeń w korzystaniu z konstytucyjnych praw i wolności. Należy się zgodzić z tezą, że ograniczenia takie mogą zaciążyć nad samą istotą oraz realnym znaczeniem prawa.

W ydaje się, że w pełni sensowne jest powrócenie do poruszonych zagadnień, ito na przykładzie konkretnego prawa uregulowanego w art. 54 konstytucji, tj. prawa do wolności wyrażania poglądów oraz pozyskiwania irozpowszechniania informacji, atakże zakazu cenzury prewencyjnej środków społecznego przekazu oraz wolności prasy iinnych środków społecznego przekazu określonej w art. 14 konstytucji. Możliwość wprowadzenia ograniczeń swobody wyrażania poglądów oraz wolności prasy wyczerpano z nadmiarem w nowych kodyfikacjach karnych.

Zniesławienie, znieważenie i poniżenie

W ejście w życie 1 września 1998 r. kodeksu karnego wzbudziło niepokój w środowisku dziennikarzy i wydawców. W uzasadnieniu projektu rządowego k. k. wyraźnie wskazano, że celem nowej kodyfikacji jest wzmocnienie ochrony czci jednostki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1491

Spis treści

Kultura

Zamów abonament