Cywilizacja wina
HISTORIA
Rola winorośli wdziejach
Cywilizacja wina
KRZYSZTOF KOWALSKI
Wino jest nierozerwalnie związane z naszą cywilizacją, jest napojem Europejczyków. Z Europy rozpowszechniło się po świecie; do Afryki Południowej dotarło wraz zosadnikami europejskimi, podobnie do Meksyku, Kalifornii, Chile, Argentyny, Australii. Nawet wtych krajach europejskich, które -- jak Polska -- pozostają generalnie poza strefą kultury picia wina, posiada ono niekwestionowany prestiż.
Wino kojarzy się zelegancją, w yrafinowaniem, dobrym smakiem, to trunek dystyngowany; wino to "kultura", bon ton, maniery. Nie do pomyślenia, aby prezydent wznosił noworoczny toast wódką bądź w hisky, do tego nadaje się wyłącznie w ino, szampan. Wino, niczym senior, najstarsze inajczcigodniejsze, wprawdzie wcześnie chadza spać, zostawiając biesiadników zgorzałką, ale przenosi inne alkohole.
Mentalność archaiczna
Spożywanie napojów alkoholowych pojawiło się wraz zpoczątkiem uprawy roli: na Bliskim Wschodzie około 10 000 lat p. n. e. , w Europie 6000 lat p. n. e. , w Ameryce Południowej 4000 lat p. n. e. Poniżej tego horyzontu chronologicznego icywilizacyjnego, tzn. w epoce łowiectwa izbieractwa, używano substancji roślinnych igrzybów do osiągania stanów ekstatycznych. Słowem, można mówić o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta