Bezczynności nie da się pogodzić ze sprawnością
ROZWAŻANIA
Roman Hauser, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego
Bezczynności nie da się pogodzić ze sprawnością
Jednym zistotnych problemów funkcjonowania administracji publicznej jest szukanie rozwiązań prawnych wymuszających na jej organach sprawność działania. Sprawność ta ma znaczenie przede wszystkim dla podmiotu występującego do administracji zokreślonym żądaniem -- najczęściej chodzi o załatwienie sprawy przez wydanie decyzji administracyjnej. Z drugiej jednak strony ma także istotne znaczenie dla państwa. Pamiętać bowiem należy, że funkcjonowanie aparatu państwa rzutuje na społeczne oceny funkcjonowania państwa.
Sprawność działania ma także wpływ na możliwości realizacji zadań państwa w różnych sferach. Przeciągające się np. załatwianie spraw podatkowych zoczywistych względów może prowadzić do opóźnienia wpływów finansowych do budżetu państwa. Z tych właśnie względów w ustawodawstwie poszukuje się skutecznych metod dyscyplinowania administracji. W szczególności chodzi oprzeniesienie kompetencji, polegające na przekazaniu sprawy do organu wyższego stopnia, który będzie działał jako organ wyższej instancji w stosunku do organu, który nie załatwił sprawy winstancji niższej; sygnalizację, polegającą na obowiązkowym zawiadamianiu organu w yższego stopnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta