ZMaisons-Laffitte na Wiejską
Henryk Chłystowski, redaktor naczelny wydawnictwa "Czytelnik"
ZMaisons-Laffitte na Wiejską
: Jaka była pierwsza książka polskiego pisarza emigracyjnego wydana w"Czytelniku"?
HENRYK CHŁYSTOWSKI: Nie jestem pewien, czy na tak postawione pytanie możliwa jest ścisła odpowiedź. Wielu pisarzy w różnych okresach powojennej historii stawało się emigrantami, ale zdarzały się również powroty do kraju. Przykładem mógłby tutaj być Teodor Parnicki, którego powieści wydawaliśmy na długo przed jego przyjazdem do Polski. Rozumiem, że wpytaniu oliteraturę emigracyjną chodzi otych pisarzy ite dzieła, które znajdowały się na czarnych listach cenzury. To także zmieniało się w różnych okresach. Jedną znaszych pierwszych książek było "Ocalenie" Czesława Miłosza, wydane w 1945 roku. Autor, rzecz jasna, na emigracji jeszcze nie przebywał, ale, jeśli brać pod uwagę jego ostatnie wypowiedzi, można było już wtedy mówić o emigracji wewnętrznej.
Przez długie lata cenzura skutecznie uniemożliwiała czytelnikom dostęp do książek największych nawet pisarzy emigracyjnych.
Skutecznie do pewnych granic. Ukazywały się książki wwydawnictwach emigracyjnych, zwłaszcza w Instytucie Literackim, powstał także drugi obieg wydawniczy. Nie chodziło zresztą tylko o same książki, na przykład zapis cenzorski...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta