Inna twarz Yanomami
Inna twarz Yanomami
FOT. SYLWESTER WALCZAK
Mieszkają głęboko w dżungli, na pograniczu Brazylii i Wenezueli. Żyją tak, jak żyli dziesięć tysięcy lat temu. Słyną z porywczości i wojowniczości. Pojedynkują się o kobiety. Prowadzą nieustanne wojny. Są uważani za ostatnie prymitywne plemię indiańskie na ziemi.
Indianie Yanomami są inni od pozostałych plemion indiańskich w Amazonii. Ich język nie daje się zaliczyć do żadnej ze znanych grup językowych. We krwi posiadają tak zwany antygen Diego, który nie występuje u innych ludów. Nie używają dmuchawek, polują, wyłącznie używając łuków z długimi, dwumetrowymi strzałami. Inaczej niż sąsiedzi traktują swoich zmarłych, których spopielone szczątki spożywają, po dodaniu ich do zupy bananowej o nazwie mingao. Żyją z dala od rzek, dopiero niedawno niektóre ich grupy przeniosły się nad wodę i zaczęły używać łodzi. Nie ulegają łatwo wpływowi cywilizacji, raczej uciekają od niej i opierają się wszelkim zmianom.
Yanomami budzili prawdziwy postrach wśród okolicznych plemion. Hiszpański odkrywca Diez de la Fuente napisał w 1760 roku w dzienniku podróży w górę Orinoko, że jego przewodnicy z plemienia Yekwana "umierali ze strachu" przed Yanomami. Podróżnik Robert Schomburgk opisał w 1840 roku Indian Yanomami jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta