Mimo upartyjnienia były cztery lataspokoju
Koalicje polityczne w miastach
Mimo upartyjnienia były cztery lataspokoju
Wybory samorządowe 1994 roku były pierwszymi, w których wzięły udział liczne partie polityczne. Koalicje, które powstały wtedy do rządzenia miastami, w znakomitej większości przetrwały cztery lata kadencji. Nie obyło się jednak bez awantur politycznych i wniosków opozycji o odwołanie władz.
Nikt nie prowadzi statystyk pokazujących, ilu radnych i urzędników gminnych mają poszczególne ugrupowania polityczne. Można tylko wnosić to po tym, ile cztery lata temu głosów padło na poszczególne komitety wyborcze. Na przykład SLD najlepiej wypadł w Łodzi, Zielonej Górze, Płocku, Opolu, Olsztynie, Koszalinie, Bydgoszczy, Kielcach, Elblągu (35 -- 45 proc. głosów) . Prawica odniosła sukces w Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie i Katowicach, ponad 30 procent głosów miała też w Bydgoszczy. Z kolei Unia Wolności najlepsze wyniki uzyskała we Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku.
Podziały niepolityczne
W dużych miastach rzadko zdarzało się, by jedna z trzech głównych sił -- lewica, Unia Wolności lub prawica -- uzyskała na tyle dobry wynik, by samodzielnie objąć władzę (wyjątki to na przykład Katowice, Rybnik) . Trzeba było tworzyć koalicje, by wyłonić władze. Początkowo i prawica, i Unia deklarowały, że nie chcą uczestniczyć we...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta