Groźba wojny oddalona
Miloszević i Holbrooke zawarli porozumienie: więcej autonomii dla Albańczyków, powrót uchodźców, nadzór obserwatorów OBWE
Groźba wojny oddalona
Prezydent Jugosławii Slobodan Miloszević zaakceptował warunki pokojowego rozwiązania konfliktu w Kosowie -- poinformował amerykański wysłannik na Bałkany Richard Holbrooke. -- Osiągnęliśmy porozumienie po to, aby problemy Kosowa ikwestie związane ztą prowincją zostały uregulowane w sposób pokojowy i środkami politycznymi -- o znajmił Miloszević w orędziu do narodu. Jego zdaniem groźba interwencji zbrojnej została oddalona.
W parę godzin później rząd serbski wspecjalnym komunikacie zapowiedział, że do jesieni 1999 roku w Kosowie odbędą się wybory, przeprowadzone pod nadzorem ONZ.
Po kilkudniowych intensywnych negocjacjach prezydent Jugosławii, pod presją podjętej już decyzji o operacji zbrojnej wojsk NATO w Kosowie, zaakceptował propozycje wspólnoty międzynarodowej. Uzgodniono, że porozumienie to otworzy mieszkańcom Kosowa, w 90 proc. zamieszkanego przez Albańczyków, drogę do autonomii w ramach Serbii. Miloszević zgodził się, aby w Kosowie zostało rozmieszczonych około 2 tys. obserwatorów międzynarodowych pracujących w "misji weryfikacyjnej OBWE", której zadaniem będzie kontrola wypełniania przez Jugosławię warunków rezolucji Rady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta