Przyroda zagraża ludziom
14 października ONZ ustanowiło Międzynarodowym Dniem Zmniejszania Skutków Klęsk Żywiołowych
Przyroda zagraża ludziom
Z inicjatywy ONZ i Światowej Organizacji Meteorologicznej prowadzone są na całym świecie badania nad prognozowaniem, zapobieganiem i zmniejszaniem skutków klęsk żywiołowych. Ponad miliard mieszkańców naszej planety ucierpiało w ostatnim dziesięcioleciu w wyniku katastrofalnych powodzi, ostrych zim, niespotykanych od stuleci upałów i spowodowanych przez nie susz, huraganów, cyklonów, lawin błotnych, trzęsień ziemi, wybuchów wulkanów. Kataklizmy powodują ogromne straty materialne. Naukowcy ocenili ubiegłoroczne szkody na 60 mld USD.
Klęski deszczu dotknęły w tym roku Europę, a Stany Zjednoczone przeżywały ataki cyklonów. Chiny -- największą powódź w XX wieku.
-- Również w Polsce wystąpiły groźne ulewy i nietypowe powodzie, huragany, sztormy i lokalne trąby powietrzne. Liczba anomalii pogodowych wyraźnie nasila się wostatnich latach, co jest efektem coraz bardziej widocznych zmian klimatu -- uważa prof. Halina Lorenc z Zakładu Klimatologii Instytutu Meteorologii I Gospodarki Wodnej.
14 października przypada ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Zmniejszania Skutków Klęsk Żywiołowych.
Kataklizmów nie ubywa
Fale upałów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta