Wszystkie winy MFW
FINANSE
Systemykursu walutowego a Azja Wschodnia
Wszystkie winy MFW
MILTON F RIEDMAN
Trzy elementy złożyły się na kryzys finansowy w Azji Wschodniej: stagnacja w Japonii, wprowadzone przez lokalne banki centralne przywiązaniekursów walut do dolara orazistnienie Międzynarodowego Funduszu Walutowego i jego polityka.
W latach 80. Bank Japonii napełnił balon giełdowy i balon na rynku nieruchomości, pozwalając na gwałtowny wzrost ilości pieniądza w obiegu -- 13 proc. rocznie w 1990 roku. Następnie sam przebił ten balon, naciskając ostro na hamulce polityki pieniężnej. Podaż pieniądza zmniejszyła się nieznacznie w 1992 roku i od tego momentu do połowy 1998 roku rosła w tempie zaledwie 2, 6 proc. rocznie.
Nieuniknionym tego skutkiem była poważna recesja i stagnacja. Rynek akcji załamał się, umiarkowana inflacja zamieniła się w łagodną deflację, wiele pożyczek bankowych stało się nieściągalnych, a wzrost gospodarczy zaniknął. Przez 6 lat poprzedzających szczyt poziomu notowań na rynku akcji w 1990 roku japońska produkcja wzrosła ponad 30 proc. , przez 6 lat -- od 1992 do 1998 roku -- o niespełna 5 proc.
Japonia jest krajem o największej gospodarce w Azji Wschodniej, największym importerem i eksporterem w stosunku do innych krajów tego regionu, największym w nich inwestorem, a także ich najistotniejszym kredytodawcą....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta