Logika pozytywnego oddziaływania
Z wicepremierem, ministrem finansów Leszkiem Balcerowiczem o projekcie budżetu na rok 1999
Logika pozytywnego oddziaływania
: Kto może być zadowolony z projektu przyszłorocznego budżetu?
LESZEK BALCEROWICZ: Każdy kto chce umocnić i ustabilizować polski sukces gospodarczy i jeszcze bardziej pozytywnie odróżnić polską gospodarkę od gospodarki naszych w schodnich sąsiadów. Kluczowe jest tu dalsze ograniczanie deficytu finansów publicznych. Wielkość deficytu nie może destabilizować gospodarki, a jednocześnie nie chcemy przecież podwyższać podatków. Oznacza to, że pułap wydatków jest ograniczony. Na dodatek w przyszłorocznym budżecie są zaplanowane ekstrawydatki, których nie było w tegorocznym budżecie, m. in. prawie 4 mld zł na sfinansowanie reformy emerytalnej. To bardzo ważna reforma. 1, 6 mld zł przeznacza się w budżecie na restrukturyzację górnictwa. Wydatki na ten program traktuję jako inwestycję, gdyż będą prowadzić do redukowania strat, które w tej chwili ogromnie narastają, pod warunkiem, że program będzie dobrze skonstruowany i realizowany.
O 7, 5 proc. realnie powiększamy nakłady na infrastrukturę transportową, jeszcze szybciej rosną nakłady na wymiar sprawiedliwości. Priorytetowo potraktowane zostały też wydatki na badania, które rosną realnie szybciej niż przewidywany wzrost naszej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta