Pożegnania z dyktaturą
Dyktatorzy najczęściej byli odsuwani od władzy przez zmęczone policyjnymi rządami społeczeństwa. Niekiedy jednak sami pomagali przywrócić zasady demokracji.
Pożegnania z dyktaturą
Polityczne kariery dyktatorów ostatnich dziesięcioleci kończyły się bardzo różnie. Generał Franco zmarł, a stworzony przez niego system rozsypał się w kilka tygodni. Pułkownik Papadopulos najpierw stracił władzę, a potem został osadzony w więzieniu. Augusto Pinochet sam oddał władzę cywilom, ale dziś jest ścigany przez władze i nnych państw.
Hiszpania: jak domek z kart
Kiedy generał Francisco Franco Bahamonde zmarł 20 listopada 1975 roku w Madrycie po długiej i ciężkiej chorobie, Hiszpanie przyjęli jego śmierć z ulgą, jako koniec pewnej epoki. Pokolenie, które obecnie sprawuje władzę, w zadziwiającym tempie przezwyciężyło relikty dyktatury, wybierając ideały całkowicie sprzeczne z myślą frankistowską.
Dla tempa przemian nie bez znaczenia był fakt, że ostatnie lata rządów Franco miały niewiele wspólnego z faszyzmem. Hiszpania przestawała być samowystarczalnym krajem rolniczym, ewoluowała ku zachodniej Europie. Świadomość zacofania i izolacji była dotkliwie odczuwana.
Ważną rolę w pokojowym przejściu do demokracji odegrał Juan Carlos I, koronowany zaraz po pogrzebie Franco. Od początku starał się on być królem wszystkich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta