Informacje
LISTY
Informacje
Nie liczmy zbytnio na NATO i UE
Po przestudiowaniu burzliwej historii Europy trudno jest gwarantować, że przygasłe spory wewnątrz UE nie odżyją po pięćdziesięciu latach wzorowej współpracy. Tym niemniej polskie korzyści z zachodzących w Europie zmian wydają się dla wielu oczywiste: wejście pod parasol obronny NATO, wzmocnienie i unowocześnienie naszej gospodarki poprzez przynależność do UE, co powinno przyczynić się do podniesienia stopy życiowej wszystkich Polaków. Zachód z kolei widzi swoje korzyści przede w szystkim w dużym, chłonnym rynku konsumentów, jaki nagle otworzył się wsercu Europy, w rzeszach niedrogiej i wykwalifikowanej siły roboczej oraz w gromadzeniu doświadczeń przed wejściem na rynek rosyjski, który wydaje się być głównym celem firm zachodnich.
Koszty naszego wejścia do NATO i UE wydają się mniej odczuwalne od korzyści. Co prawda wiemy, że musi nastąpić w Polsce poważna redukcja zatrudnienia w górnictwie, hutnictwie i rolnictwie, ale zakładamy, iż zwolnieni w ten sposób pracownicy znajdą zatrudnienie w nowo powstających miejscach pracy tworzonych przez naszą szybko rozwijającą się gospodarkę lub przejdą na emeryturę. W takim kontekście niewiele mówi się o dużych przerostach zatrudnienia w różnych administracjach. Reformy systemowe mogą doprowadzić do wyludnienia wsi,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta