Za czternaście dni w Sądzie Apelacyjnym
OBOWIňZUJE OD DZISIAJ
Lustracjapo nowelizacji
Za czternaście dni w Sądzie Apelacyjnym
Dzisiaj wchodzi w życie uchwalona 18 czerwca 1998 r. nowelizacja ustawy lustracyjnej. Podpisał ją prezydent po stwierdzeniu przez Trybunał Konstytucyjny, że trzy budzące jego wątpliwość przepisy są zgodne z konstytucją.
Nowela rozstrzyga kilka zasadniczych kwestii dotyczących procesu lustracyjnego oraz określa szczegółowo zasady działania rzecznika interesu publicznego i jego kompetencje. Rozwiązuje także problem, który spowodował niemożność realizowania ustawy lustracyjnej z 11 kwietnia 1997 r. (Dz. U. nr 70, poz. 443) , rezygnując z powołania sądu lustracyjnego. Do orzekania o zgodności z prawdą oświadczeń dotyczących pracy lub służby w tych organach od 22 lipca 1944 r. do 10 maja 1990 r. właściwym czyni Sąd Apelacyjny (SA) w Warszawie.
Dłuższa lista
Nie zmieniła się lista organów bezpieczeństwa państwa, w których praca, służba lub współpraca objęte są lustracją. Zwiększył się natomiast zakres funkcji publicznych, do których kandydowanie wymaga składania oświadczeń w tej sprawie, o marszałków Sejmu i Senatu, kandydatów na stanowiska sędziego Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Stanu, kandydatów na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta