Zabójcze blaszki miażdżycowe
ZDROWIE
Zmiany w poglądach na przyczyny zawału serca
Zabójcze blaszki miażdżycowe
ZBIGNIEW WOJTASIńSKI
Umiejętnie dobrane leki mogą nie tylko zmniejszyć ryzyko zawału serca, a le nawet mu zapobiec. Kardiolodzy coraz częściej zalecają pacjentom zażywanie pigułek, które zmniejszają ciśnienie tętnicze krwi, obniżają stężenie cholesterolu i hamują miażdżycę naczyń wieńcowych. Nowej generacji środki przeciwpłytkowe u niektórych chorych mogą też zastąpić skomplikowane operacje na otwartym sercu oraz kosztowne zabiegi angioplastyki.
Nowe zalecenia są efektem zmiany poglądów o przyczynach zawałów serca. Do historii kardiologii przechodzi już teoria, że głównym ich powodem jest postępujące zwężenie naczyń krwionośnych, doprowadzających krew do mięśnia sercowego. -- Niektórzy chorzy mają nawet w 80 proc. zawężone światło tętnicy, a mimo to nie dochodzi u nich do ataku serca -- mówi prof. Witold Rużyłło z Instytutu Kardiologii w Warszawie. Przytrafia się on natomiast nieszczęśnikom z zawężeniem sięgającym zaledwie 30 proc. , u których niespodziewanie pękają płytki miażdżycowe, wypełnione makrofagami i lipidami. Organizm uruchamia wtedy mechanizmy naprawcze -- m. in. zlepianie płytek, które mogą wyzwolić powstanie skrzepu, gwałtownie zwężającego, a nawet całkowicie zatykającego światło...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta