Czego oczekiwać od rad nadzorczych
Co zrobić, by unowocześnić kulturę kontroli kapitału przez właścicieli
Czego oczekiwać od rad nadzorczych
RYS. KORSUN
KRZYSZTOF A. LIS
Po sprywatyzowaniu, państwowego właściciela zastąpiło z reguły tysiące właścicieli posiadaczy akcji. To właśnie oni wyłaniają spośród siebie radę, która reprezentuje ich interesy, zatrudnia kierownictwo i kontroluje jego działalność oraz rezultaty pracy firmy.
W Polsce istnieje kilka tysięcy spółek, zatem przynajmniej tyle samo rad nadzorczych. Jest to ładny i spójny model, praktykowany powszechnie w krajach gospodarki rynkowej. Wszystko wygląda dobrze, ale naprawdę zadowolonych znaleźć trudno. W krajach zachodnich, mających ogromne doświadczenie w praktykowaniu tej formy władzy nad firmą, też jest wiele niezadowolenia. Dlatego rozpętała się tam poważna dyskusja, jak lepiej sprawować właścicielską kontrolę, jak prowadzić radę nadzorczą, by była w stanie wytworzyć jakąś istotną wartość, a jednocześnie efektywnie panować nad działalnością zarządu firmy.
Ospałe rady dyrektorów - sprytne kierownictwo i poszkodowani akcjonariusze
Prawem rady jest oceniać zarząd, a szczególnie szefa firmy, nagradzać, karać, a nawet zmieniać kierownictwo. Tak powinno być, ale, niestety, nie jest wystarczająco często. Firmy działają kiepsko, a rady, uznając...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta