Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Listy

05 lutego 1999 | Publicystyka, Opinie | DK

LISTY

Pięć niepopularnych prawd, które nie docierają do blokujących drogi

1. Kto powiedział, że konsumenci muszą zjeść wszystkie utuczone świnie? Jeśli wgospodarstwach zajmujących się tuczem jest nadprodukcja, to znaczy, że ci, którzy nimi kierują źle o cenili zapotrzebowanie rynku.

Bardzo dobrze, że państwo stara się takim rolnikom pomóc i zamierza zapłacić za żywiec cenę wyższą od rynkowej, ale wtakim razie po co te blokady?

Powiecie, że o dwracam kota ogonem. Tak -- odwracam, ale właśnie po to, by ten ogon znalazł się na właściwym miejscu. I powtarzam pytanie: Kto powiedział, że konsumenci muszą zjeść wszystkie utuczone świnie? (oczywiście chodzi także o kaczki, buraki, czosnek itp. ).

2. Z małymi wyjątkami każdy może być wtych czasach zagrożony utratą pracy lub bankructwem. Stracić pracę może robotnik ze "Spomaszu", jeśli wyroby tej firmy nie będą się cieszyły popytem; lekarz, jeśli zbyt mało pacjentów będzie chciało korzystać z jego porad; burmistrz, jeśli go ponownie nie wybiorą, sklepikarz może zbankrutować, jeśli u innych będzie taniej. Rolnik też traci pracę -- w dosłownym sensie. Jego praca jest stracona, bo zapłacił za pasze, nakarmił świnie, a w skupie zapłacili mniej niż on za karmę. Ale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1614

Spis treści
Zamów abonament