Nie ma ścisłego związku z podziałem administracyjnym państwa
Założenia reformy sądownictwa
Nie ma ścisłego związku z podziałem administracyjnym państwa
JERZY ŻURALSKI
Sądy powinny być tak zorganizowane, aby mogły działać szybko, sprawnie i załatwiać sprawy wrozsądnym terminie. Można to osiągnąć przez wprowadzenie czwartego szczebla sądów powszechnych -- sądów lub wydziałów grodzkich, apozostałe tak przemodelować, aby sądy tego samego szczebla i działające w nich wydziały były niezbyt duże, zbliżone co do wielkości i oidentycznych kompetencjach.
Sędzia Mieczysław Daca ("Rz" z 30 października 1998 r. ) pisząc o częściowej reformie sądownictwa, wykazał nieznajomość projektu zmian ustawy o ustroju sądów powszechnych iustawy o prokuraturze (obecnie już uchwalonych) , a także ostatnich koncepcji ministra sprawiedliwości, dokładnie przedstawionych na łamach "Rz" wrelacji Jolanty Kroner z rozmowy z wiceministrem Januszem Niemcewiczem. Wynikało z niej, że to, co Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadza od 1 stycznia 1999 r. , "to jeszcze nie reforma, lecz tylko dostosowanie sądownictwa do nowego podziału administracyjnego kraju". W ramach tego dostosowania na każdym szczeblu sądów i prokuratur zamierza się odejść od sztywnej zasady pokrywania się granic właściwości sądów z granicami województw czy powiatów.
Propozycja sędziego Dacy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta