Ostatnie słowo należy do sędziów
ANALIZA
Oddziaływanie orzecznictwa podatkowego
Ostatnie słowo należy do sędziów
DARIUSZ NIESTRZ ęBSKI
Poszukiwanie sensu przepisów prawa podatkowego wymaga, oprócz ich znajomości, także umiejętności interpretacji. Jest to umiejętność tym cenniejsza, jeśli sięzważy, żepolski system podatkowy jest postrzegany jako wyjątkowozawiły.
Niestabilność iformułowanie prawa w sposób niezrozumiały dla podatnika doskonale charakteryzują podatkowe akty prawne. Co gorsza, głosy przedstawicieli doktryny, w przeciwieństwie do choćby prawa cywilnego, wywierają tylko minimalny wpływ na praktykę. W takim stanie rzeczy opieranie się tylko na tekście prawnym jest wysoce zawodne. Z konieczności więc przed każdym zainteresowanym staje wymóg nie tylko znajomości przepisów prawa pozytywnego, ale także posiadania wiedzy ostanie i trendach orzecznictwa. Jego praktyczna rola nie podlega dyskusji i słusznie zauważono, że organa skarbowe "znając kierunek rozstrzygnięć Naczelnego Sądu Administracyjnego na tle danego przepisu podatkowego, najczęściej -- w obawie przed uchyleniem swych decyzji w toku pozainstancyjnego trybu ich kontroli -- nie ryzykują przyjęcia innego znaczenia przepisu niż ustalony w orzecznictwie" (W. Olszowy) . Jest to opinia w pełni potwierdzona przez praktykę, a więc element weryfikujący ostatecznie może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta