Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Atlantycka wspólnota wartości

10 marca 1999 | Publicystyka, Opinie | ZB

NATO

Bez wsparcia Europy światowe przywództwo Ameryki byłoby kruche, a bez zaangażowania Ameryki w Europie Europa byłaby bardzo słaba

Atlantycka wspólnota wartości

ZBIGNIEW BRZEZIńSKI

Ustanowienie pokoju, w którym każdy będzie się czuł bezpiecznie oraz będzie mógł żyć w spokoju i miłości -- to filozofia fundamentalna, pokazująca, czym jest wspólnota atlantycka i jaka jest jej definicja dobrego życia: musi być ono czymś więcej niż konsumpcją czy rozrywką.

Wiele znaczeń

Wspólnota atlantycka, o której przyszłości mam tutaj mówić, to pojęcie o kilku znaczeniach.

Po pierwsze, jest to ciągle wizja, do której urzeczywistnienia dążymy i która wykracza poza aspekty geograficzne. Owo dążenie podkreśla istnienie wspólnych wartości, więzów kulturowych, tradycji filozoficznych i religijnych.

W spólnota atlantycka zatem zawiera w sobie wymiar cywilizacyjny, wiąże się zaś szczególnie z dwiema znaczącymi datami: 14 sierpnia 1941 roku, gdy podpisano Kartę Atlantycką, oraz 4 kwietnia 1949 roku, gdy podpisano Traktat Północnoatlantycki. Ten traktat stwierdza, że państwa-sygnatariusze są zdecydowane bronić wolności, wspólnego dziedzictwa i cywilizacji swych narodów w oparciu o zasady demokracji, wolności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1642

Spis treści

Książki

Nauka i Technika

Zamów abonament