Lektury demiurga dziejów
Polska edycja "Biblioteki" Focjusza
Lektury demiurga dziejów
STEFAN BRATKOWSKI
To sensacja na skalę kilkudziesięciu w Europie gabinetów humanistycznych, ale jednak -- sensacja. Dzięki nieocenionemu bizantyniście polskiemu, Oktawiuszowi Jurewiczowi, jesteśmy drugim po Francji krajem, który ma w swoim języku przełożoną "Bibliotekę" Focjusza (jeszcze nie całą, pierwsze cztery tomy; ostatni tom, piąty, ukaże się nakładem Paxu niedługo; Anglicy dopiero wydają) . W XIX wieku uważano ten zbiór streszczeń i omówień 279 książek, czytanych przez jedną z największych (bez przesady! ) postaci historii naszego świata, za "najważniejsze dzieło historii literackiej średniowiecza"; w wieku XX to, co wypisywał o "Bibliotece" znany niemiecki bizantynista, Hans-Wilhelm Haussig, w swojej "Historii kultury bizantyjskiej", dowodzi, że jej po prostu nie znał.
Focjusz należał do jedynej w IX wieku poza domenami islamu i Chinami cywilizacji swoich czasów (nasza, zachodnia, dopiero się rodziła, dzięki wytężonej, żmudnej pracy benedyktynów) ....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta