Bakteryjny miecz Damoklesa
MEDYCYNA
Paciorkowce i inne mutanty
Bakteryjny miecz Damoklesa
ZBIGNIEW WOJTASIńSKI
Zabójcze bakterie oporne nawet na najsilniejsze antybiotyki ponownie dały znać o sobie w kilku szpitalach na świecie. W Hongkongu zmarła niedawno 35-letnia kobieta na zakażenie krwi wywołane gronkowcem. Przed kilkoma laty głośno było o paciorkowcach, których oporne na leki mutanty okrzyknięto "pożeraczami ludzi".
Doniesienia te są tym bardziej niepokojące, gdyż coraz więcej jest przypuszczeń, że bakterie mogą wywoływać nie tylko groźne zakażenia, ale ichorobę niedokrwienną serca. Najbardziej podejrzewane są o to chlamydia pneumonia. Prof. Paul Ewald z College Amherst twierdzi w najnowszym wydaniu pisma Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego "JAMA", że niedługo w profilaktyce zawału serca mogą być zalecane niektóre antybiotyki. Potwierdzenie tej hipotezy byłoby największym odkryciem medycyny od czasu wynalezienia w 1928 r. penicyliny przez Aleksandra Fleminga. Nie ma tylko pewności, czy wtedy będą jeszcze dostępne skuteczne leki przeciwbakteryjne.
Śmiercionośne mikroby
Pacjentka Szpitala Królowej Marii w Hongkongu zmarła mimo trwającej dwa tygodnie intensywnej antybiotykoterapii z użyciem wankomycyny -- leku stosowanego wyłącznie w szpitalach i w najcięższych zakażeniach, jak poinformował...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta