PRO/KONTRA
PRO/KONTRA
PRO
Wehikuł czasu
Jak łatwo zapomnieliśmy w literaturze o takim pojęciu jak wdzięk. Powstają książki nowatorskie, demaskatorskie, postmodernistyczne jak najbardziej, ale przecież nie wdzięczne, nie urocze, bo w końcu naszego wieku literatura jest już piękną tylko z nazwy.
I oto stosunkowo mało znany (to zresztą pojęcie względne, zważywszy, że za "Rien ne va plus" otrzymał Nagrodę Kościelskich) autor z Łodzi -- Andrzej Bart pisze powieść, która nie tylko wskrzesza urodę dawnego świata, z samych początków dwudziestego stulecia, ale i przekonuje otym, co w literaturze jest najistotniejsze: a więc interesująca, choćby i przynależna do świata fantastyki, fabuła; a więc podbudowa intelektualna: historyczna, socjologiczna, obyczajowa -- faktograficzna, po prostu; a więc lekkość, finezja, humor iwdzięk, bo "Pociąg do podróży" nie uczy czytelnika, jak zbawić świat, ale jak uczynić go ciekawszym, barwniejszym, zabawnym wreszcie.
Andrzej Bart uwodzi czytelnika, a zarazem prowokuje go i testuje: ze znajomości historii, literatury, muzyki, filmu. W tej obszernej powieści roi się od cytatów, zapożyczeń, aluzji do wybitnych postaci naszego wieku i ich dzieł. Duża to satysfakcja odczytać je...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta